Dzisiaj jest: 20.4.2024, imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
WYBIERZ JĘZYK

Nauczycielka z getta. Wciąż pod wiatr

Autor: Aneta Krasińska
Kategoria/cykl: -
Typ okładki: -
Stron: 301
Wydawca: Wydawnictwo Jaguar
Rok wydania: 2022
Cena: - zł
Cena promocyjna: - zł
Ocena:
Link do zakupu: https://gdziekupic.to/buybox.html?id=17152&oid=179731489


 

Niepewność, która narodziła się podczas lektury pierwszej części, i która towarzyszy nam w trakcie drugiej, jest równoznaczna z zakończeniem, bo jeśli myślicie, że to historia jednoznaczna i przewidywalna, to jesteście w wielkim błędzie.

Laura podejmując decyzję o wejściu do getta nie wiedziała co ją tam czeka. Wojna wyzwalała w ludziach wiele zaskakujących emocji, reakcji. Budziła instynkty, których działanie nie zawsze doprowadzało w miejsca oczywiste. Ale miłość do męża była silniejsza. Kiedy Laura z dorastającymi szwagrami została praktycznie sama, podejmuje kolejną trudną decyzję. Zmiana mieszkania przyniosła za sobą pewne możliwości. Młodzi Lewiatanowie podejmują pracę, Laura zacieśnia przyjaźń z sąsiadką z pokoju obok, która w dramatycznych okolicznościach straciła najpierw dzieci, potem męża. W Laurze nigdy jednak nie zgasła iskierka nadziei na to, że odnajdzie męża i teściową. Okrutny los postawi na jej drodze wysoko postawionego oficera niemieckiego, a co za tym idzie – strach.

Getto łódzkie nie jest częstym, a nawet w ogóle tłem opowieści. Aneta Krasińska podjęła się niełatwego tematu, ale zrobiła to bardzo zgrabnie, autentycznie, bez zbędnego patosu. Pokazała, jak getto łódzkie przeobrażało się na przestrzeni czasu. Młodzi Lewiatanowie pracowali na budowie obozu prewencyjnego dla dzieci, których rodzice zostali uznani za szpiegów, czy kolaborantów. Daje swojej bohaterce szansę na to, by mogła wyjść z getta i żyć z dala od tragizmu i dramatu getta. Nakreśliła ścieżki swojej bohaterce w taki sposób, że współodczuwamy jej ból – ten fizyczny i psychiczny.

To bardzo emocjonalna i zaskakująca historia. Bohaterka walczy nie tylko z przeciwnościami losu, ale i sama ze sobą, by nie ogarnęły jej negatywne myśli. Niejednokrotnie też jest oparciem dla swoich współlokatorów. Tę opowieść chłoniemy wszystkimi zmysłami, a po lekturze zostajemy z mnóstwem nieokreślonych do końca refleksji i myślami kłębiącymi się w pytaniach. Jaka jest cena poświęcenia się?

Bardzo Wam polecam tę historię, która, śmiem twierdzić, posiada otwarte zakończenie. Czy możemy spodziewać się ciągu dalszego? Ja bardzo bym chciała.


Kopiowanie i rozpowszechnianie powyższych treści na stronie bez wiedzy i zgody autora jest zabronione! Ustawa z dn. 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Reklama
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.